Odpowiednie, świadome i przemyślane zarządzanie energią w różnego rodzaju systemach i urządzeniach wykorzystujących w swojej pracy sprężone powietrze, to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale także ukłon w kierunku ekologii i naszego naturalnego środowiska. Sprężone powietrze to drogie i wymagające medium, dlatego warto dążyć do tego, aby zminimalizować jego ubytki, czy nierozsądne wykorzystywanie i niepotrzebne, kosztowne straty energetyczne. Polecamy w tym celu profesjonalny audyt energetyczny sprężonego powietrza oraz korzystanie z różnego rodzaju ciekawych, przydatnych i pomocnych rozwiązań, które oferujemy.

     

Jak skutecznie zarządzać energią w systemie sprężonego powietrza?

Czy w systemach wykorzystujących sprężone powietrze da się oszczędzać energię? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim, w pierwszym kroku polecamy dokładne sprawdzenie efektywności działania posiadanej instalacji. Aby jeszcze lepiej i produktywniej korzystać z energii, należy przede wszystkim nauczyć się w odpowiedni sposób nią gospodarować, a także wykluczyć wszelkie ewentualne defekty, wycieki, nieszczelności, czy inne błędy wynikające ze zużycia maszyn, czy innych nieprawidłowości.

Monitorowanie zużycia energii to klucz to lepszego nią zarządzania, bez nadprodukcji i marnowania zasobów. Dlatego polecamy zainwestować w najwyższej jakości, solidne, trwałe i niezawodne mierniki sprężonego powietrza. Warto postawić na nowoczesne, najbardziej zaawansowane technologicznie modele, czyli mierniki cyfrowe, ponieważ ich obsługa jest przyjemna i intuicyjna, gwarantując tym samym pewność otrzymywanych wyników i szybkość reakcji w razie wyłapania ewentualnych błędów, czy odchyleń od normy. Mierniki i czujniki sprzężonego powietrza obliczają przepływ, ciśnienie, temperaturę oraz pobór energii przez poszczególne maszyny w sprężarkowni.

Ogromnie ważny jest także dobór odpowiedniego sprzętu, czyli przede wszystkim jak najlepsza efektywność energetyczna sprężarek i innych urządzeń pneumatycznych, które idealnie będą odpowiadać potrzebom danego projektu. Dodatkowym zabiegiem, który umożliwia znaczną oszczędność energii w zakładzie jest prawidłowy proces przesyłu sprężonego powietrza do miejsca poboru. Cała instalacja wykorzystująca sprężone powietrze musi spełniać niezbędne normy bezpieczeństwa. Optymalne zarządzanie energią to przede wszystkim dbałość o prawidłowe działanie całego systemu: wykrywanie wycieków, regularny pomiar punktu rosy, zapobieganie uszkodzeniom i awariom, zjawisku kondensacji, systematycznie przeprowadzany audyt energetyczny. Dzięki współpracy z naszą firmą optymalizacja zużycia energii stanie się jak najbardziej możliwa i dostępna na wyciągnięcie ręki. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

W obecnych czasach – wysokich cen energii, w firmach gdzie wykorzystywane są kompresory o łącznej mocy ponad 100kW oraz osuszacze adsorpcyjne – dużą popularnością cieszą się modernizacje systemu osuszania sprężonego powietrza. Wymiana starego osuszacza zimno-regenerowanego (zużywającego ok 15% powietrza na regenerację złoża) na najnowszy model gorąco-regenerowany to świetna inwestycja. Osuszacze gorąco-regenerowane bezstratne mimo, że droższe w zakupie – bardzo szybko się zwracają. Nie dość, że nie tracimy w sposób ciągły 15% wytwarzanego sprężonego powietrza to również przy modernizacji możemy ubiegać się o tzw. „białe certyfikaty” będące swego rodzaju bonusem za wprowadzenie w swoim zakładzie pro-energetycznej modernizacji już istniejącego nieefektywnego energetycznie systemu.

     

Loading...