Aby sprężone powietrze jako źródło energii i siła napędowa różnego rodzaju maszyn i urządzeń spełniało swoje zadanie jak najlepiej, konieczne jest zadbanie o jego odpowiednią jakość oraz czystość. Normą opisującą czystość sprężonego powietrza jest  ISO 8573-1 – jednakowa na całym świecie. Jej zadaniem jest precyzyjne określanie maksymalnej dopuszczalnej ilości zanieczyszczeń i innych substancji w jego składzie: wilgoci oraz właśnie oleju i różnego rodzaju cząstek stałych.

Dlaczego czystość sprężonego powietrza ma aż tak duże znaczenie?

Odpowiedni poziom czystości sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie dla efektywności całej pracy zakładu oraz wielu procesów produkcyjnych. Często medium to ma także bezpośredni kontakt z wytwarzanym produktem, zatem to naprawdę ważne, aby żadne cząsteczki stałe ani olejowe nie wpływały na jego jakość, co mogłoby negatywnie oddziaływać na różne aspekty jego użyteczności.

Pomiar cząstek stałych oraz olejowych w powietrzu to zadanie, do którego koniecznie należy podejść z pełnym zaangażowaniem. Najskuteczniejszą metodą oczyszczania powietrza jest jego właściwa filtracja, ponieważ dzięki temu procesowi możliwa staje się separacja oleju i wody oraz cząstek stałych. W aplikacjach gdzie usuwanie oleju ze sprężonego powietrza jest szczególnie istotna, stosuje się filtry/kolumny z węglem aktywnym lub specjalne systemy katalityczne, które pozwalają uzyskać tzw. powietrze „oil free”. Bieżące monitorowanie jakości sprężonego powietrza – pozwala natomiast zapewnić procesom produkcyjnym praktycznie 100% bezpieczeństwa.

 

Jak skutecznie monitorować zawartość oleju i cząstek stałych w sprężonym powietrzu?

Oferujemy profesjonalny audyt jakości sprężonego powietrza zgodny z ISO 8573 pod względem zawartych w nim cząstek stałych, olejowych oraz ciśnieniowego punktu rosy. Dzięki dokładnym i precyzyjnym testom czystości powietrza i regularnym pomiarom w tym zakresie można uniknąć wielu awarii i nieprawidłowości oraz ograniczyć do minimum zanieczyszczenia sprężonego powietrza. W tym celu, oprócz standardowego pobierania próbek powietrza i badania ich w warunkach laboratoryjnych, można także wykorzystywać różnego rodzaju przydatne sprzęty pomiarowe i dedykowane w tym właśnie celu liczniki, analizatory oraz mierniki. Za ich pomocą można w szybki i łatwy sposób sprawdzić aktualny stan czystości powietrza, a w razie przekroczenia ustalonej normy, jak najszybciej wdrożyć w życie plan naprawczy.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług – pomożemy w dokładnej analizie czystości powietrza pod względem znajdujących się w nim cząstek stałych oraz olejowych, a także w znalezieniu jak najlepszych metod służących jak najszybszej i najskuteczniejszej poprawie jego jakości. Zapraszamy!

Loading...