Metody osuszania sprężonego powietrza

O tym, jak ważne jest prawidłowe osuszanie powietrza wykorzystywanego w pracy różnych instalacji, maszyn i urządzeń, pisaliśmy już wielokrotnie. To gwarancja dbałości zarówno o sprzęt, który nie jest narażony na rdzę, korozję, awarie, czy inne uszkodzenia, ale także o gotowe, wytwarzane z wykorzystaniem właśnie sprężonego powietrza produkty, czy przeprowadzane procesy oraz jak najlepszą wydajność wykonywanej pracy. Która jednak z metod osuszania sprawdzi się najlepiej? Którą warto wybrać? Spróbujmy przyjrzeć się temu zagadnieniu jeszcze nieco bliżej!

Na pierwszym miejscu osuszanie adsorpcyjne? 

Wiele osób poleca osuszacze adsorpcyjne, jako te najbardziej efektywne. Jakie są ich zalety? Są niezwykle skuteczne w usuwaniu wody oraz pary wodnej zawartej w sprężonym powietrzu nawet w bardzo niskich, ujemnych temperaturach. To idealny wybór przy produkcji bardzo wrażliwych i delikatnych dóbr - w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, elektronicznym, spożywczym, a także w przypadku instalacji znajdujących się na zewnątrz budynków. W swojej pracy wykorzystują specjalne materiały adsorpcyjne, takie jak tlenek glinu, żel krzemionkowy, czy sita molekularne. 

Tuż za nim osuszanie chłodnicze oraz membranowe 

Tuż za osuszaczami adsorpcyjnymi, ogromną popularnością cieszą się również osuszacze chłodnicze oraz membranowe. Te pierwsze wyróżniają przede wszystkim znacznie niższe koszty eksploatacyjne w stosunku do innych alternatyw, bezproblemowa i łatwa instalacja oraz późniejsza konserwacja sprzętu. Umożliwiają sprawne osuszanie sprężonego powietrza do średniego poziomu wilgotności, co jednak w wielu branżach jest jak najbardziej wystarczające, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym. Natomiast osuszacze membranowe wykorzystujące w swojej pracy specjalne, półprzepuszczalne membrany, zatrzymujące wilgoć, są niezwykle cenione zwłaszcza za swój niewielki, kompaktowy rozmiar, brak konieczności podpięcia do zasilania elektrycznego, niskie zużycie energii, łatwość montażu, możliwość zainstalowania w dowolnej pozycji, pewną, nierozbieralną konstrukcję pozbawioną ruchomych elementów. Wykorzystywane są w szczególności w przemyśle medycznym, laboratoriach, czy niewielkich zakładach produkcyjnych. 

Podsumowując, tak naprawdę każda metoda osuszania sprężonego powietrza ma swoje plusy i minusy. Warto poznać każdą z nich nieco bliżej, aby dokonać słusznego wyboru. Również osuszanie chemiczne, czy też osuszanie za pomocą pochłaniaczy wilgoci ma całkiem spore grono swoich zwolenników. Najważniejsze to dopasować rodzaj osuszaczy jak najlepiej do swoich potrzeb, konkretnych oczekiwań i wymagań, specyfiki wykonywanej pracy oraz instalacji, możliwości finansowych oraz metrażowych. Wybór metody osuszania to kwestia indywidualna, najważniejsze to aby korzystać ze sprawdzonych, certyfikowanych i jak najlepszych jakościowo urządzeń, prawidłowego sposobu montażu oraz przeprowadzać regularne przeglądy, zwłaszcza jeżeli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, co do bezpieczeństwa oraz skuteczności. 

Loading...