Twój koszyk
Kompresory / sprężarki śrubowe
Kompresory / spreżarki tłokowe
Przygotowanie sprężonego powietrza
Zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza
Armatura instalacyjna
Manometry Wakuometry
Przewody, węże i rury
Złączki pneumatyczne
Zawory i elektrozawory
Siłowniki i napędy
Urządzenia pomiarowe do pomiaru sprężonego powietrza
Narzędzia pneumatyczne
Technika Lakiernicza
Sprężarki śrubowe
Sprężarki śrubowe bezolejowe
Części do kompresorów śrubowych
Sprężarki spirlane
Sprężarki/kompresory tłokowe olejowe
Kompresory, sprężarki tłokowe bezolejowe
Sprężarki, kompresory tłokowe ciche (wyciszone)
Kompresory, sprężarki spalinowe
Kompresory, sprężarki medyczne
Głowice do sprężonego powietrza
Części do kompresorów tłokowych
Osuszacze sprężonego powietrza
Bekomaty
Separatory cyklonowe
Filtry sprężonego powietrza
Wstępne przygotowanie sprężonego powietrza
Separatory kondensatu
Reduktory ciśnienia
Akcesoria Wkłady do przygotowania sprężonego powietrza
Spusty kondensatu
Zawory powolnego startu
Zawory szybkiego spustu
Wzmacniacze ciśnienia i objętości
Chłodnica sprężonego powietrza
Chillery (agregaty chłodnicze)
Zbiorniki ciśnieniowe poziome sprężonego powietrza
Zbiorniki ciśnieniowe pionowe sprężonego powietrza
Zbiorniki ciśnieniowe do farb i klejów
Mini zbiorniki ciśnieniowe
Akcesoria do zbiorników ciśnieniowych
Zbiorniki ciśnieniowe ze stali nierdzewnej
Zbiorniki ciśnieniowe ocynkowane
Zbiorniki do zabudowy na kompresor
Instalacja pneumatyczna aluminiowa
Instalacja pneumatyczna z tworzywa sztucznego
Instalacja pneumatyczna zaciskana KAN-THERM
Manometry do pomiaru ciśnienia
Wakuometry
Czujniki specjalne sprężonego powietrza
Przekaźniki ciśnienia
Czujniki ciśnienia
Termometry
Czujniki i przepływomierze do przemysłu
Akcesoria do manometrów
Technika Próżniowa
Rury
Przewody
Akcesoria do przewodów i rur
Zwijacze do węży i przewodów
Węże
Złączki wtykowe, pneumatyczne
Złączki gwintowe
Szybkozłącza pneumatyczne
Złącza zaciskowe
Złączki hydrauliczne
Szybkozłącza hydrauliczne
Multizłącza
Złącza kłowe & Guillemin Camlok
Złącza Laboratoryjne
Złącza GSP Push Lock
Złączki klejone
Akcesoria do złączek
Złaczki skręcane
Elektrozawory do wody, gazu i sprężonego powietrza
Akcesoria do zaworów elektromagnetycznych
Zawory kulowe kołnierzowe
Przepustnice
Zawory sterowane pneumatycznie
Wyspy zaworowe i akcesoria do wysp zaworowych
Zawory mechaniczne / nożne
Zawory zwrotne do sprężonego powietrza
Zawory dławiąco / zwrotne
Zawory iglicowe
Zawory odcinające
Zawory proporcjonalne
Zawory mini
Zawory sterujące przepływem
Zawory sterujące ciśnieniem
Zawory bezpieczeństwa
Zawory z tworzyw sztucznych
Zawory do próżni
Zawory do podciśnienia
Zawory logiczne
Zawory ze stali nierdzewnej
Zawory hydrauliczne i akcesoria do zaworów hydraulicznych
Zawory specjalne
Zawory inne
Zawory klapowe
Siłowniki i napędy pneumatyczne
Akcesoria do siłowników
Siłowniki elektryczne
Siłowniki i napędy hydrauliczne
Siłowniki gazowe
Wibratory pneumatryczne
Szlifierki pionowe
Wkrętarki pneumatyczne
Pistolety lakiernicze
Agregaty malarskie
Mierniki i sprzęt kontrolno-pomiarowy
Akcesoria lakiernicze
W dzisiejszych czasach zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna w przemyśle są kluczowe i na wagę złota. Zapraszamy na mały poradnik, w którym spróbujemy zastanowić się, w jaki sposób można poprawić wydajność systemów pneumatycznych, dzięki świadomemu oszczędzaniu energii, zwiększając tym samym skuteczność wykonywanej pracy i generowane zyski, a jednocześnie zmniejszając ilość zużywanego sprężonego powietrza, co pozwala na redukcję kosztów i ochronę środowiska.
Systemy i instalacje pneumatyczne są na szeroką skalę stosowane w mniej i bardziej zaawansowanych gałęziach przemysłu, w najróżniejszych branżach i dziedzinach, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Podstawa działania pneumatyki to przekształcanie sprężonego powietrza w energię mechaniczną. Jest to proces niezwykle skuteczny i bezpieczny, umożliwiający optymalizację i automatyzację pracy wielu maszyn i urządzeń. Z rozwiązań pneumatycznych korzystają następujące branże: przemysł produkcyjny, budownictwo i energetyka, motoryzacja, medycyna i stomatologia, lotnictwo i przemysł kolejowy, przemysł chemiczny i farmaceutyczny, rolnictwo i górnictwo, przemysł spożywczy, metalurgiczny, rozrywkowy i wiele, wiele innych.
Także w naszych domach, biurach i codziennym otoczeniu, stykamy się często ze sprężonym powietrzem, wielokrotnie nie zdając sobie nawet z tego sprawy – chociażby w urządzeniach klimatyzujących, sprzęcie AGD, czy drzwiach otwieranych w sposób automatyczny. Wykorzystywanie sprężonego powietrza niesie za sobą ogrom korzyści, usprawniając pracę i ułatwiając życie ludzi w najróżniejszych sektorach i obszarach gospodarki.
Jakie są zalety urządzeń i maszyn pneumatycznych? Co sprawia, że różne zakłady produkcyjne oraz fabryki tak chętnie po nie sięgają i wykorzystują z ogromnym sukcesem? Przede wszystkim systemy pneumatyczne mogą generować spore oszczędności. Są także trwałe i niezawodne, a ich stosunkowo prosta konstrukcja minimalizuje ryzyko awarii. Wpływają pozytywnie na poziom bezpieczeństwa, czystość i efektywność pracy. Ponieważ nie generują iskier, są bezpieczniejsze niż systemy wykorzystujące energię elektryczną, nie stwarzają zagrożenia pożarowego, eliminują także ryzyko ewentualnego porażenia pracujących w danym miejscu osób.
Ponadto wyróżnia je prosta, bezproblemowa i intuicyjna obsługa oraz odporność na różne warunki, a także czynniki atmosferyczne. Systemy pneumatyczne nie emitują żadnych szkodliwych substancji ani oparów. Są uniwersalne, a ponadto można z nich korzystać również przy stosowaniu materiałów potencjalnie niebezpiecznych, czy nawet pod wodą! Sprężone powietrze jest paliwem ekologicznym i neutralnym dla środowiska, a jego zasoby nie wyczerpują się. Wszystko to zdecydowanie wpływa na ekonomiczność urządzeń pneumatycznych.
Aby systemy pneumatyczne dobrze spełniały swoją rolę, muszą działać bez zarzutu, być w pełni sprawne, a ich zastosowanie starannie przemyślane i zaplanowane. Warto podkreślić, że efektywność systemów pneumatycznych, czyli to jak spełniają swoje zadanie, ma także ogromny wpływ na ilość zużywanej energii. Efektywnie działające urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze, będą minimalizowały jej zużycie, co przełoży się na finansowe korzyści. Jeśli natomiast nie działają one w odpowiedni sposób, energia pneumatyczna może uciekać, będąc w ten sposób marnowana, mogą pojawiać się przecieki, nieszczelności, czy zastoje w pracy danej instalacji.
Zdecydowanie warto więc poznać najskuteczniejsze sposoby na to, jak można wpłynąć na oszczędność i zmniejszenie ilości energii zużywanej w systemach i urządzeniach pneumatycznych. Często wystarczy postawić na fachową diagnostykę lub drobną zmianę specyfiki pracy, aby uzyskać naprawdę widoczne efekty, a tym samym wzrost oszczędności i lepsze korzyści. Takich analiz można dokonywać na własną rękę, ale także przy wsparciu profesjonalnych fachowców, do czego szczerze zachęcamy. Staranna diagnostyka pomoże wykryć wszelkie ewentualne problemy i usterki oraz zaplanować dalsze kroki i usprawnić całą instalację, tak aby spełniała ona swoje zadanie w 100%. Jest to inwestycja, która zdecydowanie szybko i z całą pewnością się zwróci.
Jedną z najczęstszych przyczyn ubytków energetycznych w systemach pneumatycznych są różnego rodzaju wycieki i nieszczelności. W związku z tym kluczowe znaczenie ma regularne sprawdzanie urządzeń, detekcja i wykrywanie wszelkich punktów ewentualnego przeciekania. Warto wiedzieć, że każdy, nawet niewielki wyciek powietrza generuje ogromne, zupełnie niepotrzebne koszty oraz straty. W jaki sposób można sprawdzić, czy w danej instalacji występują miejsca nieszczelności? W tym celu najlepiej zastosować specjalne urządzenia oraz detektory służące właśnie stricte do detekcji, czyli wykrywania wycieków sprężonego powietrza. Pomogą one wskazać miejsce oraz skalę problemu, opracować plan działania i naprawy.
Szacuje się, że dzięki szybkiemu i sprawnemu eliminowaniu nieszczelności w instalacjach pneumatycznych, można poprawić ich wydajność i skuteczność nawet o 30%! Zwiększa to także żywotność samych sprężarek, zmniejsza ryzyko nieplanowanych przestrojów, spadku ciśnienia, zwiększa bezpieczeństwo oraz umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla.
Kolejnym ważnym krokiem, który może znacząco przyczynić się do oszczędności energii w pneumatyce, jest optymalizacja wykorzystywanego ciśnienia roboczego. Ciśnienie powinno być zawsze precyzyjnie dopasowywane do minimalnych wymagań danego systemu. Często wskutek nieszczelności i wycieków pojawiają się nieplanowane i niekorzystne spadki ciśnienia. Stabilne i odpowiednie, utrzymywane na bezpiecznym poziomie, ciśnie robocze, jest natomiast bardzo ważne dla prawidłowej pracy maszyn i otrzymywanych rezultatów.
W jaki sposób można wpływać i optymalizować wartość ciśnienia roboczego? Przede wszystkim poprzez stosowanie profesjonalnych regulatorów ciśnienia, automatycznych zaworów bezpieczeństwa, specjalnych wzmacniaczy oraz czujników ciśnienia. Optymalna wartość ciśnienia roboczego w pneumatyce to najczęściej od 7 do 10 bar. Często obniżenie ciśnienia, nawet o 1 bar niesie za sobą ogromną oszczędność finansową, a w wielu przypadkach w żaden negatywny sposób nie wpływa na działanie danego systemu.
Już na etapie zakupu odpowiedniego osprzętu, warto starannie przemyśleć i zastanowić się, jakie konkretnie modele, o jakiej mocy oraz jaka ilość sprężarek oraz kompresorów będzie optymalna dla sprawnego działania dalej instalacji. Zbyt mała liczba sprzętu sprawi, że cały system nie będzie wystarczająco wydajny, zbyt duża natomiast to generowanie niepotrzebnych kosztów oraz strata miejsca.
Ważny jest także rodzaj sprężarek: wyporowe (tłokowe – jedno oraz dwustopniowe, sprężarki śrubowe – olejowe lub bezolejowe sprężarki łopatkowe, sprężarki membranowe) albo przepływowe (sprężarki odśrodkowe, sprężarki osiowe, sprężarki diagonalne, sprężarki wirowe). Polecamy ponadto stosowanie złączek skręcanych zamiast złączek wtykowych, a także złączek typu o-ring zamiast złączek z pokryciem teflonowym.
Wybór odpowiedniego sprzętu to jedno, ale ważne jest także dokładna i systematyczna jego konserwacja. To tak naprawdę klucz do długowieczności urządzeń pneumatycznych. Jakie się do tego zabrać? Należy wykonywać regularne przeglądy, a także prace serwisowe, obejmujące staranne czyszczenie, smarowanie poszczególnych wymagających takich zabiegów elementów, kontrolę i ewentualną wymianę uszczelek i filtrów.
Można w tym celu skorzystać z profesjonalnych firm oferujących serwis i usługi takiego właśnie rodzaju. Sprężarki i kompresory to drogi sprzęt, o który należy dbać w odpowiedni sposób, jeżeli chcemy, aby w niezmienionym stanie technicznym posłużył nam na wiele lat.
Często narzekamy na zbyt duże zużycie energii, generujące koszty przewyższające nasze wstępne obliczenia i oczekiwania, bez konkretnych danych, analiz i bieżącego monitorowania faktycznego zużycie energii. Jak zatem stale śledzić i analizować efektywność danego systemu? Jak skutecznie mierzyć i ulepszać wydajność energetyczną? Warto w tym celu korzystać ze specjalnego oprogramowania, czujników (manometrów) lub inteligentnych systemów pneumatycznych i układów sterowania typu loT (umożliwiających zdalną kontrolę pracy danego urządzenia).
Analiza i optymalizacja instalacji sprężonego powietrza, przeprowadzanie audytów i kontrola zużycia energii są naprawdę ważne, dlatego warto wykonywać te działania regularnie oraz za każdym razem przynajmniej przez 7 dni z rzędu. To kluczowe, aby energia pneumatyczna była monitorowa w odpowiedni sposób.
Nowe technologie oraz materiały, sprawiają, że obecnie pneumatyka przemysłowa stale się rozwija, zmienia i udoskonala. Dzięki temu może być z sukcesem wykorzystywana w coraz to nowych branżach, wprowadzając cenne i przydatne automatyzacje, inteligentne czujniki, przyspieszając i usprawniając pracę ludzi, sprawiając, że staje się ona bardziej skuteczna, precyzyjna, a przy tym także znacznie bezpieczniejsza. Co jednak czeka nas w nadchodzących latach? Czas pokaże. Można jednak się spodziewać, że technologie pneumatyczne będą dalej rozwijać się w kierunku zrównoważonej przyszłości.
Regeneracja i odzysk energii w układach pneumatycznych może nastąpić na przykład poprzez wykorzystywanie ciepła odpadowego. Co to dokładnie oznacza? Ciepło odpadowe powstałe w pracy systemów sprężonego powietrza może być stosowane na przykład do ogrzewania pomieszczenia, podgrzewania wody, osuszania, tworzenia kurtyn cieplnych. Dzięki temu można widocznie zmniejszyć zużycie energii, poprawiając tym samym efektywność systemu oraz obniżając wysokość kosztów operacyjnych.
Warto podkreślić, że również sama jakość sprężonego powietrza jest ogromnie ważna i ma znaczenie dla efektywności działania danego urządzenia, czy całej instalacji. W jaki sposób można o nią zadbać? Przede wszystkim dzięki odpowiedniej filtracji, stałej kontroli i regularnej wymianie zużytych filtrów na nowe. Zadaniem filtrów jest oczyszczanie wykorzystywanego w pracy medium, czyli powietrza z cząsteczek stałych, olejowych oraz innych zanieczyszczeń.
Specjalne osuszacze mogą natomiast zmniejszać poziom wilgotności powietrza jeżeli jest zbyt wysoka, co także wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i wydajność danej instalacji. Natomiast smarowanie siłowników pneumatycznych specjalnymi, przeznaczonymi w tym właśnie celu preparatami, to najlepszy i sprawdzony sposób na minimalizowanie szkodliwego tarcia, mogącego w dłuższej perspektywie przyczynić się do uszkodzenia urządzeń i maszyn.
Warto oczywiście pamiętać również o tym, że osoby pracujące przy systemach pneumatycznych, kompresorach i sprężarkach na co dzień, muszą przejść przez odpowiednie przeszkolenia oraz przestrzegać zasad BHP. Należy uwrażliwiać pracowników na prawidłowe korzystanie z urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze, zarówno przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, jak i na sukces i rezultaty całej wykonywanej w ten sposób pracy.
Bardzo ważna jest odpowiednia optymalizacja miejsca pracy i zapewnienie komfortowych, ergonomicznych warunków. Istnieją także specjalne, dedykowane firmom i zakładom przemysłowym, szkolenia i warsztaty na temat procesów pneumatycznych, w których udział zdecydowanie warto umożliwić swoim pracownikom.
Co zamiast pneumatyki? Czy istnieją alternatywne źródła równie skuteczne i posiadające tak wiele niepodważalnych zalet, jak właśnie sprężone powietrze? Warto tutaj wspomnieć chociażby o dmuchawach elektrycznych, wykorzystywanych w czyszczeniu przedmiotów i urządzeń, na przykład komputerów, samochodów, mebli, o wzmacniaczach ciśnienia, systemach PowerDry.
Naszym jednak zdaniem, choć oczywiście są to ciekawe i godne uwagi rozwiązania, które warto poznać, choćby w ramach ciekawostki, czy pogłębienia swojej wiedzy, zalety stosowania sprężonego powietrza w najróżniejszych systemach oraz instalacjach są tak duże i niepodważalne, że nie warto z tego potencjału rezygnować.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć nieco sposoby na to, jak jeszcze bardziej zoptymalizować i usprawnić działanie swoich systemów i urządzeń pneumatycznych, dzięki oszczędzaniu energii i zwiększaniu efektywności całej pracy. Skuteczność i ekonomiczność urządzeń pneumatycznych sprawia, że tak chętnie i z wielkim sukcesem stosuje się je w różnych branżach, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
check_circle