Najpopularniejsze zastosowania pneumatyki w przemyśle

To żadna tajemnica, że pneumatyka już od wielu lat prężnie działa i wspiera najróżniejsze branże oraz gałęzie przemysłu, czyniąc tym samym nasze życie lepszym, łatwiejszym i bezpieczniejszym. Dziś chcielibyśmy jednak nieco bardziej zagłębić się w ten temat, aby przekonać się, gdzie konkretnie pneumatyka znajduje swoje zastosowanie, jak wpływa na pracę ludzi, jakie daje efekty oraz jakie korzyści niesie za sobą wykorzystywanie jej w pracy mniej oraz bardziej zaawansowanych maszyn i urządzeń. Serdecznie zapraszamy!

Co sprawia, że pneumatyka przydaje się w przemyśle?

Pneumatyka to nauka i dziedzina niezwykle wszechstronna, dzięki czemu z sukcesem może być stosowana w najróżniejszych branżach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze okazuje się pomocne i przydatne, można z powodzeniem korzystać z jej ogromnych zalet. Przede wszystkim jest to metoda efektywna, pozwalająca zredukować koszty, a często również przyspieszyć pracę oraz wykonywać ją z maksymalną precyzją, skracając czas przerw i przestojów produkcyjnych.

Zastosowanie pneumatyki często prowadzi także do automatyzacji różnych procesów, zmniejszając tym samym ryzyko popełnienia błędu, a także chroniąc ludzi przed narażaniem się na często niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowia czynniki, czy warunki. Wykorzystywanie powietrza jako źródła energii jest ekologiczne, neutralne dla środowiska, bezpieczne, a jego zasoby niewyczerpywalne. Systemy pneumatyczne są łatwe i intuicyjne w obsłudze, praktycznie bezawaryjne, a ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści dla wielu przedsiębiorstw.

Od jak dawna pneumatyka była wykorzystywana w przemyśle?

Historia wykorzystywania pneumatyki w przemyśle sięga wiele lat, a nawet wieków wstecz. Co zaskakujące, sama pneumatyka powstała już w pierwszym wieku naszej ery! Słowo pneuma pochodzi z języka greckiego i może być tłumaczone jako powietrze bądź dusza. Już w czasach starożytnych podejmowano pierwsze próby wykorzystywania sprężonego powietrza. Za pierwsze urządzenia pneumatyczne uważa się najczęściej dmuchawki służące do polowań na zwierzynę. Po raz pierwszy na piśmie pneumatyka pojawiła się natomiast za sprawą greckiego matematyka Herona z Aleksandrii. Kolejne milowe kroki dla rozwoju pneumatyki miały miejsce w XVII oraz XVIII wieku. A największą popularność zdobyła ona w XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej i od tego czasu jest intensywnie rozwijana aż do dziś!

W jakich branżach możemy znaleźć systemy pneumatyczne?

Napędy pneumatyczne to często serca nowoczesnych maszyn i urządzeń. W porównaniu z napędami elektrycznymi oraz hydraulicznymi są o wiele bezpieczniejsze, efektywniejsze i przynoszą o wiele większe finansowe korzyści. Siłowniki pneumatyczne oraz najróżniejsze, bardziej oraz mniej zaawansowane instalacje pneumatyczne, niosą za sobą szereg zalet, dzięki którym z powodzeniem wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Natomiast dzięki zaworom, sterownikom oraz czujnikom pneumatycznym można znacząco zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanej pracy.

Pneumatyka w przemyśle produkcyjnym

Pneumatyka na ogromną skalę stosowana jest w przemyśle produkcyjnym różnego rodzaju, zarówno do samego procesu tworzenia dóbr, jak i do ich montażu oraz pakowania. W automatyce wykorzystywana jest na liniach produkcyjnych, umożliwiając znacznie szybsze i bezpieczniejsze produkowanie mebli czy tekstyliów. Różnego rodzaju instalacje i napędy pneumatyczne usprawniające pracę wykorzystywanych maszyn i urządzeń, eliminujące ryzyko zastojów, błędów oraz wypadków, znajdziemy w fabrykach, halach i na magazynach.

Pneumatyka w budownictwie i energetyce

W budownictwie sprężone powietrze wykorzystywane jest jako napęd wielu profesjonalnych maszyn i urządzeń, chociażby koparek i dźwigów. Dzięki pneumatyce możliwe jest także na przykład precyzyjne malowanie ścian przy pomocy pistoletów natryskowych. Ponadto jest ona wykorzystywana w energetyce, przede wszystkim umożliwiając precyzyjną regulację ciśnienia, a także pomagając w obsłudze i konserwacji różnych urządzeń, dzięki zastosowaniu takich narzędzi pneumatycznych, jak choćby systemy kontroli naprężania, pistolety do smarowania.

Pneumatyka w przemyśle motoryzacyjnym

Przemysł motoryzacyjny z powodzeniem wykorzystuje możliwości sprężonego powietrza w wielu swoich działaniach i w różnych procesach: montażu poszczególnych elementów podczas produkcji pojazdów, takich jak drzwi, okna, układy kierownicze, w lakierowaniu, spawaniu i malowaniu, w układach hamulcowych oraz zawieszenia, w sprzęgłach, w testowaniu bezpieczeństwa, pompowaniu opon, w produkcji poduszek powietrznych.

Pneumatyka w medycynie i stomatologii

Niezwykle kluczowa i godna podkreślenia jest oczywiście rola pneumatyki w medycynie. Wpływa bowiem znacząco na zdrowie ludzi, pomagając w diagnozowaniu oraz leczeniu pacjentów. Sprężone powietrze stosowane jest na przykład w inhalatorach i respiratorach, pompach infuzyjnych służących do podawania leków, w analizatorach krwi, w laboratoriach do precyzyjnych badań i analiz, w sterylizatorach narzędzi chirurgicznych, przy zabiegach terapeutycznych, transporcie wrażliwych i delikatnych materiałów. Również różne narzędzia stomatologiczne napędzane są często sprężonym powietrzem – przykładowo skalery do usuwania kamienia nazębnego, kompresory i sprężarki dentystyczne.

Pneumatyka w lotnictwie i przemyśle kolejowym

Zarówno w lotnictwie cywilnym i pasażerskim, jak i militarnym, korzysta się od lat z dobrodziejstw systemów i napędów pneumatycznych. W przemyśle lotniczym pozwala to ulepszyć zaawansowane systemy sterowania oraz zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Sprężone powietrze jest wykorzystywane ponadto także do rozpylania paliwa w silniku. W przemyśle kolejowym pneumatyka wpływa na precyzyjne sterowanie ruchem pojazdu, na szybkość działania i reakcji, na zwiększenie wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne.

Pneumatyka w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym

W branży chemicznej, dzięki korzystaniu z pneumatyki i zastosowaniu różnych systemów sprzyjających automatyzacji pracy i procesów, można w dużym stopniu chronić pracowników, narażonych na oddziaływanie różnego rodzaju niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. W przemyśle farmaceutycznym natomiast wykorzystuje się ją do precyzyjnego dawkowania konkretnych substancji przy produkcji leków oraz do ich  pakowania, magazynowania i transportowania w sposób sterylny, bezpieczny oraz precyzyjny.

Pneumatyka w rolnictwie i górnictwie

Co ciekawe, pneumatyka przemysłowa świetnie sprawdza się także w rolnictwie, usprawniając pracę wielu maszyn i urządzeń rolniczych, między innymi kombajnów, ciągników, opryskiwaczy, ułatwiając i przyspieszając pracę siania, sadzenia, czy zbierania plonów, pielęgnacji roślin, napowietrzania wody. W górnictwie natomiast wykorzystywana jest do obsługi narzędzi górniczych, wentylacji i chłodzenia, w pompach pneumatycznych odprowadzających z  kopalni, wodę, płyny oraz ścieki.

Pneumatyka w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy to kolejna branża, która czerpie garściami z zalet pneumatyki. Tutaj wspomaga ona procesy produkcyjne najróżniejszych produktów, transport surowców, mieszanie ze sobą poszczególnych składników oraz komponentów, napełnianie butelek oraz puszek z napojami, etykietowanie, sortowanie, pakowanie gotowych wyrobów. Wykorzystywane są także przydatne prasy pneumatyczne, służące do mielenia, rozcierania na miazgę i nadawania kształtu konkretnym produktom, które takich działań potrzebują.

Pneumatyka w przemyśle metalurgicznym

Również w branży metalurgicznej, pneumatyka przemysłowa stosowana jest na szeroką skalę: do cięcia i zginania metali, do różnych metod spawalniczych, podnoszenia oraz formowania ciężkich materiałów, obsługi pieców, pras i innych urządzeń, odlewania, walcowania i kucia metali, napędzania maszyn i narzędzi, takich jak szlifierki, młoty, ubijaki. Dzięki pneumatyce można zadziałać na metal z siłą, której nie dałoby się osiągnąć wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk.

Pneumatyka w naszych domach i najbliższym otoczeniu

Warto podkreślić, że pneumatyka to nie tylko dziedzina wykorzystywana w wielkich halach i zakładach produkcyjnych, z którymi większość z nas nie ma zbyt wiele do czynienia na co dzień. Wystarczy bowiem rozejrzeć się po własnych czterech ścianach, aby znaleźć przykłady pneumatyki w codziennym zastosowaniu. O czym konkretnie mowa? Chociażby o sprzęcie AGD, z którego przecież każdy z nas regularnie korzysta: o odkurzaczach, pralkach, czy zmywarkach. 

Oczywiście także w samochodach, którymi poruszamy się na co dzień oraz w różnego rodzaju urządzeniach i instalacjach grzewczych, wodociągowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykorzystywane jest sprężone powietrze. Gdzie jeszcze natkniemy się na systemy pneumatyczne? Chociażby w naszych biurach, czy supermarketach, w których często możemy spotkać drzwi otwierane automatycznie. 

Pneumatyka dla rozrywki

Choć pneumatyka na ogół służy ważnym, usprawniającym nasze życie oraz pracę celom, może być to nieco zaskakujące, ale stosuje się ją także w wielu mniej oczywistych branżach, zapewniających dobrą zabawę. Ciekawym przykładem mogą być tutaj parki rozrywki, gdzie stosuje się często sprężone powietrze do pompowania różnego rodzaju dmuchańców, tak uwielbianych przez dzieci. Sprężone powietrze wykorzystuje się także w mających przynosić relaks i ukojenie dla pleców, fotelach masujących.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że udało nam się, choć pokrótce przybliżyć jak wielkie znaczenie i zastosowanie ma obecnie pneumatyka przemysłowa w naszym codziennym życiu i najróżniejszych branżach, z którymi mniej lub bardziej stykamy się każdego dnia. Warto podkreślić, że jest to dziedzina, która wciąż stale i dynamicznie się rozwija, dlatego możemy być pewni, że jeszcze niejednym w przyszłości może nas zaskoczyć! Już dziś wykorzystywana jest chociażby w robotyce, czy nanotechnologii. Kto wie, co przyniosą kolejne lata badań, korzystania z dobrodziejstw sztucznej inteligencji i innych nowoczesnych trendów technologicznych? Czas pokaże! Zdecydowanie nowoczesna pneumatyka jest to temat, który warto śledzić na bieżąco!

Loading...